Nie mam gdzie spać – o noclegu w podróży

Jedna z rzeczy ściśle związanych z podróżą to na pewno nocleg. To gdzie chcemy się zatrzymać na noc, zależy w dużej mierze od celu naszego wyjazdu. Jeżeli za priorytet podróży obierzemy wypoczynek to nie będziemy targać namiotu i zamartwiać się o pogodę oraz o to gdzie się rozbić. W tym artykule chciałbym przedstawić Wam kilka możliwości z których ja korzystam.

1. CouchSurfing (http://couchsurfing.org)
Strona którą z pewnością zna większość backpackerów. Po stworzeniu profilu możemy zacząć poszukiwania osób które mogą chcieć nas przenocować. Do wybranych użytkowników powinnyśmy wysyłać indywidualne zapytania z uzasadnieniem dlaczego to właśnie u nich chcemy zostać na noc. Im bardziej kreatywne zapytanie, tym większa szansa na pozytywną odpowiedź. Nie powinniśmy jednak traktować tego tylko i wyłącznie jako darmowy nocleg. Sam z CouchSurfingu korzystam często, jest to świetna okazja do poznania nowych ludzi i zobaczenia tego co dla przeciętnego „Kowalskiego” jest niemożliwe. Więcej o tym portalu postaram się napisać w osobnym wpisie.

Widok z mieszkania naszego hosta (Dubaj).
Widok z mieszkania naszego hosta (Dubaj).
Zostaliśmy zabrani na taras hotelu Marriott.
Zostaliśmy zabrani na taras hotelu Marriott.

 

 

 

 

 

 

 

2. AirBnB (http://airbnb.com)

Gdy CouchSurfing zawodzi, korzystam z tej strony. Tutaj możecie znaleść osoby które wynajmują mieszkania/pokoje w swoich domach. Oferty publikowane są też przez hostele. Często można urwać coś z ceny przy pomocy kodów zniżkowych lub za polecenie. Gdy byłem w USA, pojawiało się bardzo dużo kodów rabatowych dzięki czemu noclegi z tego portalu miałem w większości za darmo lub kilka dolarów. Jeżeli wybieracie się w podróż większą liczbą osób to chyba nie ma lepszej opcji jak wynajęcie całego mieszkania dla siebie przez AirBnB. Ceny często są bardziej atrakcyjne niż w hotelach oraz lokalizacja dogodniejsza.

3. Booking / Hostelworld
Do tych portali sięgam chcąc poszukać hostelu lub „wygodniejszego noclegu”. Polecam wpisać lokalizację i ustawić sortowanie po cenie. Chcąc faktycznie wypocząć można poszukać jakiś hotelików i pokojów prywatnych. Przed sezonem ceny są dużo niższe.

4. Spanie pod namiotem
Nie jest najwygodniejsze (ja akurat lubię spać na twardym :D) i jesteśmy zależni od pogody. Osobiście już chyba częściej zdarza mi się spędzić nockę na lotnisku niż w drodze, pod namiotem. Godne polecenia m.in. w podróży autostopem gdzie nie mamy pewności gdzie dojdziemy oraz na przykład w krajach skandynawskich. Rozbijając namiot na dziko pamiętajmy aby nie robić tego na widoku, wzbudzając ciekawość innych.

Nocka w namiocie, w drodze do Amsterdamu.
Nocka w namiocie, w drodze do Amsterdamu.

5. Spanie na lotniskach
Na lotniskach nocowałem już wiele razy. Zdarza się, że jesteśmy budzeni przez pracowników lotniska, ale przynajmniej możemy spędzić noc w ciepłym, bezpiecznym miejscu. Na dużych lotniskach warto upatrzeć sobie jakieś dogodne miejsce już wcześniej, bo po zmroku może się okazać, że wszystkie wolne sloty w kątach są już zajęte. W planowaniu naszej nocki na lotnisku może nam pomóc strona http://www.sleepinginairports.net.
Pamiętajmy, że niektóre lotniska są zamykane na noc!

O autorze

Adam

View all posts