Poniżej zapoznamy się z kilkoma książkami podróżniczymi, które na pewno warto przejrzeć. W tym artykule wskażemy na najciekawsze książki podróżnicze, które pomimo kilkuletniej historii nie tracą na aktualności. Zapraszamy serdecznie do poniższego zestawienia najciekawszych pozycji literackich o przemierzaniu zakątków naszego świata, odkrywaniu siebie, innych kultur, miejsc oraz ludzi, którzy są solą tej ziemi.

Pozycja #1 – „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd” Kazimierz Nowak, Wydawnictwo Sorus

Jest to niezwykła książka, będąca syntezą zapisków i reportaży z wyprawy przez Afrykę. Wyprawy intrygującej, bo odbywającej się na dwóch kółkach w całkowitej samotności. Historia oparta jest o własnych doświadczeniach Kazimierza Nowaka, który przebyte przez siebie ponad 40 tysięcy kilometrów zilustrował samodzielnie wykonanymi i wywołanymi zdjęciami (tak! Kazimierz Nowak miał przy sobie przenośną ciemnię!

Sprawdź gdzie kupić najtaniej

Pozycja #2 – „Wszystko za Everest”, Jon Krakauer, Wydawnictwo Czarne

Historia niesamowitego ataku szczytowego na Everest, gdzie zmierzyły się trzy ekipy alpinistów i mordercza Matka Natura. Z tej walki nie wszyscy wyszli cało – ocalał autor książki.

Książka niezwykle aktualna w świetle amatorskich wypraw na ośmiotysięczniki, ludzkiej pychy oraz braku litości, który pojawia się na szlakach (wystarczy wspomnieć o umierających w górach samotnie, mijanych przez kolejne ekipy alpinistów).

Sprawdź gdzie kupić najtaniej

Pozycja #3 – „Bezsenność w Tokio”, Marcin Buczkowski, Wydawnictwo Znak Literanova

Jak przetrwać w Tokio, jak Polak odnalazł się w Kraju Kwitnącej Wiśni, jak wyglądało radzenie sobie z alkoholem, kawaii japonkami w krótkich spódniczkach i zwariowanym światem wyspy Honsiu!

Sprawdź gdzie kupić najtaniej

Pozycja #4 – „Podróżnik WC”, Wojciech Cejrowski, Wydawnictwo Bernardinum

Klasyka klasyków. Nieśmiertelny Wojtek Cejrowski i jego pierwsza książka podróżnicza z 1997 roku. Jest to okazja, aby zapoznać się z wyjątkowym wydaniem – uzupełnionym, rozbuodwanym oraz poprawionym. Jeszcze lepsza doskonałość podróżnica? Tak, da się to zrobić!

Sprawdź gdzie kupić najtaniej

Pozycja #5 – „Beduinki na Instagramie”, Aleksandra Chrobak, Wydawnictwo Znak Literanova

Tajemniczy kraj bogactwa, szejków, najwyższych wieżowców świata i sztucznych wysp. Kraj, gdzie obok bogactwa widzi się biedę, a to co jest haraam (arab. Zakazane) ukryte jest za szybami luksusowych limuzyn i sportowych supersamochodów.

To opowieść o mieście i jego mieszkańcach, przeniesionych w zaledwie kilka dekad w inny świat. Od jurt beduińskich, kończąc na luksusowych apartamentowcach. Pomimo awansu materialnego, sławy i splendoru, stare wzorce nie umarły. Świat opisany jednak bez zadęcia, a z pasją i humorem, idealna lektura w oczekiwaniu na wakacje.

Sprawdź gdzie kupić najtaniej

Pozycja #6 – „Swoją drogą”, Tomek Michniewicz, Wydawnictwo Otwarte

Rzucić wszystko i pojechać w … busz. Tak, swoje wywody zaczyna wielu zmęczonych życiem pracowników korporacji. Bohater książki nie trafił jednak na bieszczadzkie połoniny, lecz wylądował w sercu afrykańskiej dżungli.

Obok niego spotkamy mężczyznę spełniającego marzenia z dzieciństwa oraz kobietę w samym sercu kultury ekstremistycznego, konserwatywnego Islamu. Wspólnym mianownikiem tej niezwykłej książki jest pytanie: „Gdzie chciałbyś teraz być?” Masz tylko sekundę, na podjęcie decyzji!

Sprawdź gdzie kupić najtaniej

Pozycja #7 „Busem przez świat. Ameryka za 8 dolarów”, Karol Lewandowski, Wydawnictwo Sine Qua Non

To nie American Horror Story, chociaż wielu mogłoby się tak wydawać odkrywając zamiary sześciorga przyjaciół z Polski. Północ-Południe, od Meksyku po Kanadę, za zaledwie osiem dolarów dziennie.

Podróż rozklekotanym busem, śladami Quentina Tarantino i jego kinematografii, Dolina Śmierci, miasteczka widma przy Route 66, które kontrastowały z szalonym, wieśniackim południem i hamburgerami za Aligatora. To po prostu trzeba przeczytać!

Sprawdź gdzie kupić najtaniej

Pozycja #8 „Samsara. Na drogach, których nie ma”, Tomek Michniewicz, Wydawnictwo Otwarte

Samsara, zwariowana opowieść o szalonej wyprawie po Azji, ciekawej, pachnącej (niekoniecznie dobrze) i szalenie niebezpiecznej. Czas na niesamowitą przygodę – chcesz łapać jadowite węże, zakradać się do obozowisk uzbrojonych partyzantów? To wszystko przeżyjesz na szlaku z Tomkiem Michniewiczem!.

Sprawdź gdzie kupić najtaniej

Jeżeli już jesteś to zostaw komentarz! :)