Wakacje zbliżają się nieuchronnie. Jednak nie każdy z nas w tych słonecznych miesiącach będzie mógł cieszyć się kilkutygodniowym urlopem. Nie oznacza to, że musimy rezygnować z wyjazdu. Coraz popularniejsze stają się tzw. city breaki, gdzie w krótkim czasie, mamy szanse odwiedzić i zwiedzić popularne europejskie stolice i nie tylko.

Jednym z ciekawszych miejsc na krótki wypad stał się Dublin. Stolica Irlandii przyciąga nie tylko niezwykłym klimatem, ale także mocą atrakcji. Zadając więc pytanie: Co warto zobaczyć w Irlandii? Odpowiedź brzmi Dublin. Jednak co warto zobaczyć w Dublinie? O tym przeczytacie poniżej!

Dublin – gdzie jest?

Nie trzeba tu nadmieniać, że Dublin to stolica i największe miasto Irlandii. Jednak jego położenie, determinuje niezwykły charakter miasta. Leży on bowiem u ujścia rzeki Liffey, na wybrzeżu Morza Irlandzkiego. Wcześniej wspomniana rzeka, dzieli miasto na dwie części: nowocześniejszą Southside oraz Northside, gdzie dominuje styl klasyczny. Historyczne centrum miasta, figuruje na liście UNESCO. Dublin jest także głównym ośrodkiem administracyjnym i turystycznym kraju.

Dublin i rzeka kształtująca miasto

Rzeka, a raczej rzeki przepływające przez miasto w duże mierze mają wpływ na jego klimat. Atmosfery sielskiego odpoczynku nad brzegiem Liffey nie uświadczymy w żadnym innym zakątku Europy. Ta rzeka jest również symbolem miasta. Mimo że w Dublinie znajdziemy jeszcze dwie inne rzeki – Tolka oraz Doddler, Liffey jest najważniejszym punktem wokół którego skupia się życie Dublina. Warto więc znaleźć chwilę, na spacer wzdłuż jej brzegu. Znajdziemy tam też jedną z dublińskich atrakcji – Ha’penny Bridge. Jego nazwa pochodzi od kwoty pół pensa, którą musieli płacić mieszkańcy, by go przekroczyć. Mając pełna dwa dni, możemy podziwiać urocze irlandzkie mosty, których w Dublinie jest pod dostatkiem. Nasze zainteresowanie powinien wzbudzić też Samuel Beckett Bridge, kształtem przypominający harfę.

Dublin – co warto zobaczyć?

Zabytki Irlandii to temat rzeka. Sam Dublin zabytkami stoi. Mając dwa dni, które chcemy w całości poświęcić na stolicę, na pewno zobaczymy wszystko co najważniejsze. Właśnie tam, znajduje się najważniejszy zabytek Irlandii.

Zamek w Dublinie powinien stanowić obowiązkowy punkt każdej podróży po Irlandii. Podczas wizyty zwiedzimy podziemia, w środku których możemy dokładnie obejrzeć ruiny, pozostałości muru, a także fosy. Zamek ten symbolizuje panowanie najeźdźców, tutaj też przetrzymywano więźniów politycznych.

Kolejnym punktem powinno być Kilmainham Gaol. Wiele osób pyta, co zwiedzić w Dublinie? Bez wahania możemy odpowiedzieć: byłe, największe europejskie więzienie. Obecnie znajduje się tam muzeum  otwarte przez Eamona de Valera, który był ostatnim uwolnionym więźniem. To jedno z największych tego typu miejsc w Europie i prawdziwa perełka dla podróżników.

Będąc w stolicy Irlandii, nie sposób ominąć też statku – muzeum. Jeanie Johnston Tallship, to replika morskiej jednostki, która aż 16 razy opłynęła Atlantyk. Transportowała ona ludzi „pełnych nadziei” do „Nowego Świata”. Poznamy dzięki temu rąbek historii.

Dublin- atrakcje turystyczne, których nie sposób pominąć

Bez wątpienia jedną z większych atrakcji turystycznych są puby, w których serwowane jest tradycyjne irlandzkie piwo – Guinness. Zwiedzanie Dublina powinno obowiązkowo zakończyć się w obszarze Temple Bar. Znajdziemy tam dwa najpopularniejsze, dublińskie bary – The Palace Bar oraz Temple Bar Pub.

Wieczorem miejsce to ożywa, staje się wyjątkowo kolorowe i tłoczne. Wolne miejsca stają się prawdziwym rarytasem, jednak warto czekać na takie nawet dłuższą chwilę.

Kolejną atrakcję turystyczną stanowią parki, cały ich obszar zyskał miano Zielonego Dublina. Są to miejsca w których można odpocząć, zaczerpnąć świeżego powietrze i po prostu cieszyć się chwilą. Najpopularniejszym jest St. Anne’s Park, gdzie skupiają się nie tylko turyści, ale także miejscowi.

Ciekawymi miejscami stolicy są również bezpłatne atrakcje, które w Irlandii – państwie stosunkowo drogim dla turystów, powinny być perełką. Jeśli więc zależy nam, by ograniczyć budżet, zwiedzanie Dublina możemy możemy rozpocząć od państwowych placówek. Szczególnie interesujące jest Muzeum Narodowe Irlandii, a także Galeria Narodowa. 

Mając dwu dniowy city break, warto wybrać Irlandię, w szczególności jej stolicę. Co zobaczymy w Dublinie w ciągu weekendu?. Absolutnie wszystko to co najważniejsze, wystarczy opracować dobry plan podróży. Dodatkowo poczujemy niesamowitą irlandzką atmosferę i gościnność.

Nam się bardzo podobało, jesteśmy ciekaw Waszej opinii!

One Comment

Jeżeli już jesteś to zostaw komentarz! :)