Pamiątki to wspaniały sposób na przywołanie wspomnień z podróży i sprawienie, że na dłużej zapamiętamy piękne miejsca, w których byliśmy. Namacalna pamiątka z wakacji, którą przywieziemy do domu, będzie stanowiła świetne nawiązanie do podróży, a dodatkowo możemy wręczyć ją w prezencie bliskiej osobie. Warto jednak dokładnie zastanowić się nad pamiątką, jaką wybieramy. W tym wpisie wpisie przypomnimy, jakie są najczęściej wybierane wakacyjne pamiątki. Poza najczęściej spotykanym wyborem magnesów czy pocztówek warto zaopatrzyć się w bardziej oryginalne pamiątki z wakacji. Zastanawiacie się co warto przywieźć z kolejnego wyjazdu? Jeśli tak, to zachęcamy do lektury tego wpisu.

Zdjęcia z wyjazdu

Pamiątki z podróży to zazwyczaj przedmioty, które kupujemy w odwiedzanym przez nas nowym miejscu. Nic bardziej mylnego! Jedną z najłatwiejszych metod upamiętnienia danej chwili są zdjęcia. Obecnie nawet przy pomocy zwykłego telefonu komórkowego możemy uwiecznić magię chwili spędzonej w podróży. Jest wiele zalet zdjęć, ale chyba najważniejszą jest ich bezproblemowe przechowywanie. W pamięci naszego telefonu możemy posiadać nawet kilka tysięcy zdjęć, a jeśli miejsce nam się skończy nic nie stoi na przeszkodzie aby skorzystać na przykład z chmury czy zgrać je na dysk przenośny. Same zdjęcia tak naprawdę nie wymagają obecnie żadnego specjalistycznego przygotowania, średniej jakości telefon komórkowy jest w stanie wykonać dobrej jakości fotografię, którą będziemy mogli dowolnie obrobić. Po powrocie ze wszystkich zrobionych fotografii wybierzmy te, które wywołamy i włożymy do albumu. Jeszcze lepszym pomysłem jest przekształcenie ich w niepowtarzaną foto-książkę, po którą będziemy mogli sięgnąć w każdej chwili. Sami doskonale wiemy, jak rzadko wracamy do zdjęć w formie cyfrowej.

Magnesy na lodówkę

Osoby zastanawiające się co można zabrać z podróży, często decydują się na zakup magnesów na lodówkę. Jest to, bardzo popularna forma upamiętnia wakacji. Coraz częściej można spotkać całe lodówki zapełnione magnesami z różnych stron świata. Dzięki swoim małym rozmiarom, magnesy nie będą stanowiły problemu podczas transportu do domu, szczególnie w przypadku podróżowania bagażem podręcznym. Magnesy są również dość odporne na uszkodzenia, dzięki czemu nie musimy specjalnie uważać na nie w trakcie podróży. Możemy je zakupić praktycznie w każdym miejscu na świecie, nawet na stacjach benzynowych znajdujących się w turystycznych miejscowościach mamy możliwość zakupu magnesu. Osoby bardziej kreatywne mogą podjąć się zrobienia regionalnego magnesu samodzielnie. Wystarczy taśma magnetyczna na którą przymocujemy np. muszelkę czy kapsle od piwa z danego region. Warto pamiętać, że jest spore amatorów magnesów, dzięki czemu taki prezent ucieszy nie jedną bliską nam osobę.

Magnesy na lodówkę jako pamiątka z podróży
Nasza tablica magnetyczna z magnesami z podróży

Pocztówki

Pocztówki to zdecydowanie jedne z najstarszych form pamiątek z podróży. Pierwsze z nich powstały już XIX wieku. Mimo że nie jest to nowość na rynku pamiątek, dalej cieszy się dużą popularnością. Większość pocztówek można zakupić tylko w danym miejscu, przez co mamy gwarancje unikalności naszej pamiątki. Jedną z najważniejszych zalet jest możliwość wysłania pocztówki z pozdrowieniami bezpośrednio z miejsca, w którym się znajdujemy do bliskiej nam osoby. Otrzymanie ręcznie podpisanej pocztówki z dalekiego zakątka świata zrobi wrażenie na naszych bliskich. Podobnie jak w przypadku magnesów na lodówkę, wiele osób kolekcjonuje pocztówki z różnych zakątków świata. Dzięki swojemu małemu rozmiarowi możemy zabrać ze sobą nawet kilkanaście pocztówek do domu i osobiście wręczyć znajomym i rodzinie. Nie można zapomnieć o cenie. Pocztówki to bardzo ekonomiczna pamiątka – niezależnie od kraju, w którym się znajdujemy, zakup nawet kilku pocztówek nie obciąży naszego budżetu. Pocztówki nie są podatne na uszkodzenia przez, co nie musimy martwić się o ich przechowywanie i transport.

Pocztówki z podróży

Kubki z motywem kraju lub miasta

Kubek z motywem kraju lub miasta to uniwersalna i bardzo użytkowa pamiątka. Zastanawiając się, jakie mogą być pamiątki z wakacji, warto rozważyć zakup oryginalnego kubka. Ten praktyczny przedmiot będzie nam na co dzień przypominać o odbytej podróży, z której wróciliśmy. Poranna kawa wypita w kubku przywiezionym z wakacji będzie idealnym początkiem dnia. Podobnie jak w przypadku pocztówek, zazwyczaj nie mamy możliwości zakupu kubka z charakterystycznym motywem danego kraju w innym miejscu, co gwarantuje unikalność tej wyjątkowej pamiątki. Musimy jednak pamiętać, że kubki wykonane z porcelany są podatne na uszkodzenia. Decydując się na zabranie kubka jako pamiątki, należy go odpowiednio zabezpieczyć przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Kubek będzie również zajmować sporo miejsca w naszym bagażu.

Niektórzy kupują kubki z motywem odwiedzanych państw w sieci Starbucks

Lokalne przyprawy i przysmaki

Wybór lokalnego przysmaku kulinarnego to świetny pomysł na oryginalną pamiątkę z podróży, jak również nietuzinkowy prezent dla bliskiej osoby. Kuchnia jest integralną częścią kultury danego kraju, przez co produkty całkowicie niespotykane w Polsce mogą być popularne w innych krajach. Decydując się na zakup lokalnej przyprawy lub przysmaku kulinarnego mamy możliwość przywiezienia kawałka kultury z odległego kraju. Smak i aromat przywiezionych artykułów pomoże nam przywrócić wspomnienia, tak ściśle wiążące się z kuchnią danego regionu. Aromatyczne przyprawy i produkty kulinarne przywiezione z dalekich stron mogą być również użyte jako unikalny prezent. Musimy jednak pamiętać, że elementy spożywcze nie są łatwe w transporcie. Niektóre dania mają krótki termin przydatności i wymagają specjalnego przechowywania, co całkowicie wyklucza je z transportu. W wypadku przypraw i produktów sypkich takich jak kawa nie mamy takiego problemu. Musimy tylko odpowiednio zabezpieczyć je przed ewentualnym rozsypaniem. Świetnym pomysłem na oryginalne pamiątki z wakacji są również lokalne przysmaki – słodycze, napoje, sery i alkohole. To bardzo praktyczne pamiątki z podróży, które choć nie zostaną z nami na długo, z pewnością przywołają wakacyjne wspomnienia.

Inne pomysły na pamiątki z wyjazdu

Nie jest możliwe opisanie wszystkich możliwych wakacyjnych pamiątek. Za pamiątek możemy uznać każdy unikatowy przedmiot, który kojarzy się nam z danym miejscem lub wspomnieniami, przez co ilość możliwych form pamiątki jest właściwie nieograniczona. Możemy spotkać się z unikatowymi pamiątkami nawiązującymi do konkretnego kraju lub regionu. Często jako pamiątki wybierane są przedmioty, które możemy zdobyć tylko w danym regionie, idealnym przykładem są muszle znad morza. Możemy również skusić się na bardziej ekskluzywne formy pamiątek takie jak bransoletki, naszyjniki czy odzież. Alkohol również jest pomysłem wartym rozważenia, wiele krajów posiada swoje specyficzne odmiany alkoholu niedostępne w innych rejonach świata. Często produkty, z których jest wykonany alkohol, są wizytówką danego kraju, dobrym przykładem jest tutaj włoskie wino. Dla amatora piwa, dobrym pomysłem na prezent z odwiedzonych miejsc mogą być na przykład unikalne otwieracze do butelek.

Każde miejsce ma swoje unikalne gadżety, które ozdobią Twoją domową przestrzeń. 

  • Hiszpania to miejsce odwiedzane przez turystów z całego świata. Jednym z wakacyjnych kierunków jest Ibiza, gdzie można rozważyć zakup lokalnych cygar, kolorowych hipisowskich gadżetów czy egzotycznych ciuchów.
  • Francja długa i szeroka zachwyca smakiem, zapachem i smakiem. W Prowansji zobaczysz niekończące się pola pachnącej lawendy, lokalny styl, który od dawna inspiruje projektantów wnętrz. Ciekawym pomysłem na pamiątkę może być tutaj lawendowy miód czy pachnące torby i lawendowe bibeloty, takie jak kubeczki, mydełka i sole do kąpieli.
  • Afryka jest domem dla wielu kultur i zwyczajów. Każde miejsce ma swoje specjalne produkty, które bardzo dobrze sprawdzają się jako pamiątki z podróży. W Maroku byłby to olejek arganowy, zwany złotem Maroka. Ma szerokie zastosowanie w kosmetyce i medycynie naturalnej ze względu na swoje wyjątkowe właściwości.
Obraz z Zanzibaru
Obraz, który przywieźliśmy z Zanzibaru jako pamiątka

Czego nie warto przywozić jako pamiątki?

Wiele przedmiotów, które możemy zakupić na lokalnych targach i w sklepach z pamiątkami nie będzie budzić żadnych wspomnień związanych z danym miejscem. Szczególnie należy uważać na przedmioty, które możemy równie dobrze zakupić w każdym innym miejscu. To właśnie one często po czasie lądują na dnie szuflady. Nie warto z podróży przywozić czegoś, co możemy zakupić bezpośrednio w domu, tym bardziej że cena niejednokrotnie będzie zawyżona. Warto również pamiętać, że każdą pamiątkę musimy przetransportować od Polski. W przypadku przedmiotów, które zajmują wiele miejsca może to być uciążliwe i problematyczne.

Zastanawiacie się co można zabrać z podróży, a czego nie? Egzotyczne kraje urzekają nas swoją kuchnią, odmienną kulturą, krajobrazami i przedmiotami, które możemy kupić – a czasem nawet znaleźć! Znalezienie gigantycznej muszli na tajskiej plaży nie jest szczególnie trudne, podobnie jak zakup niezwykłej pamiątki na lokalnym bazarze – często za grosze. Pamiętaj jednak, że nie wszystko, co możesz kupić lub znaleźć, można zabrać z danego kraju. Prawo dokładnie precyzuje, jakich przedmiotów w naszych walizkach nie przekroczymy granicy i jakie grożą nam kary.

Przed dokonaniem zakupu pamiątki, warto przemyśleć czy dany przedmiot będzie nam służył przez dłuższy czas lub zdobił nasze mieszkanie. Na tej podstawie wybierzmy pamiątki, które zabierzemy ze sobą z wakacyjnych wojaży w drogę powrotną.

Jeżeli już jesteś to zostaw komentarz! :)