Jeden dzień i niezwykła przygoda za granicą – tylko 24 godziny na poznanie obcego kraju. Wydaje się niemożliwe? Czasem spontaniczne wycieczki są tymi najlepszymi wspomnieniami, a jedna doba to wcale nie tak mało, jak Ci się wydaje. Szczególnie, jeśli trafisz do miasta takiego jak Oslo – połączenia nowoczesności z historią i klimatycznym stylem życia. Poznaj stolicę Norwegii i pozwól jej zdobyć swoje serce.

Oslo to obecnie jedno z najciekawszych miast europejskich – już sam fakt, że znajduje się na terenie klimatycznej Skandynawii czyni je intrygującym. Największe norweskie miasto jest otoczone najpiękniejszymi elementami architektury i Matki Natury – Oslo w jeden dzień może być więc niesamowicie trudnym wyzwaniem. Uwierzcie mi jednak na słowo, że widok skarbów Norwegii na własne oczy jest tego wart. Do zwiedzania tej stolicy zachęcają także bardzo korzystne ceny lotów na lotnisko Torp, które oddalone jest od miasta o około 100 km. Co zobaczyć w Oslo, by poznać to miejsce jak najlepiej, mając do dyspozycji tylko 24 godziny?

Współczesna wizytówka Norwegii – Operahuset

Zwiedzanie Oslo w zaledwie dobę to spore wyzwanie, ale nie martw się – ułatwię Ci wybór moją relacją z Oslo, wymieniając miejsca, które mi osobiście bardzo przypadły do gustu i uważam, że są obowiązkowym punktem na mapie turystycznej Norwegii. Na pierwszym miejscu, zdecydowanie powinna się znaleźć Opera w Oslo. Ten niezwykły wytwór architektury współczesnej stanowi prawdziwą wizytówkę nie tylko samej stolicy, ale i samej Norwegii. Gmach opery powstał w 2008 roku na wodzie i jest chlubą miasta, bowiem to największy obiekt kulturowy, jaki powstał na przestrzeni siedmiuset lat. Fakt, jak ogromna i oryginalna jest ta budowla sprawia, że na jej widok niejednemu zapiera dech w piersiach. Charakterystyczna dla skandynawskiej architektury dynamiczna forma i robiące wrażenie oszklenie całości prezentuje się niesamowicie. Spacerując po jej terenie, nie sposób o brak towarzystwa – praktycznie przez cały dzień przewijają się tamtędy setki turystów – nic jednak dziwnego, skoro to miejsce wyraźnie podkreślające fakt, gdzie się znajdujesz.

Opera w Oslo z zewnątrz

Ptak na operze w OsloRatusz miejski, czyli głowa miasta

Kiedy myślisz o mieście i budynku, który zawsze się tam znajduje – z pewnością pomyślisz o ratuszu. Oslo również ma swój, tylko czym ich ratusz różni się od innych, że jest tak wyjątkowy? Przede wszystkim, to właśnie w tym miejscu corocznie odbywa się jedna z najważniejszych światowych ceremonii – wręczenie Pokojowej Nagrody Nobla – tej samej, którą w 1983 roku otrzymał Lech Wałęsa. Ratusz Oslo sięga swoją historią do czasów przed II wojną światową. Jego wygląd również jest bardzo charakterystyczny i idealnie współgra z klimatem miasta – tak naprawdę, gdyby ktoś nie wiedział, jaką funkcję pełni to miejsce – mogę śmiało stwierdzić, że pewnie miałby niemały problem z odgadnięciem.

Przyroda na pierwszym planie

A może trochę obcowania z naturą? Tym razem to przyroda zagra pierwsze skrzypce. Zmęczenie po intensywnym zwiedzaniu dwóch najważniejszych atrakcji Oslo daje się we znaki, więc postanawiam odpocząć. Aker Brygge idealnie nadaje się na miejsce relaksu – to zdecydowanie najpiękniejsza część centrum, która pozwala godzinami napawać się pięknem naszego świata. Aker Brygge jest znane i uwielbiane szczególnie ze względu na obecne tutaj molo, po którym najlepiej spaceruje się ciepłą wiosną. Otoczony klimatycznymi barami i restauracjami port dla promów cieszy oko turystów. Będąc tam, pamiętajcie, żeby usiąść na podeście i przez chwilę pooglądać krajobraz, w którym nie zabrakło miejsca na Radhus (ratusz) w oddali.

Akerbrygge w ciągu dnia

Budynki na Akerbrygge

Akerbrygge po zmroku„Goła sztuka” – Vigelandsparken

Oslo podczas mojej krótkiej podróży zdążyło mnie zaskoczyć niejednokrotnie. Wyobraźcie sobie, jaka więc była moja reakcja, gdy okazało się, że niespodzianki wcale się nie skończyły. Moja wycieczka do Parku Vigelanda była naprawdę spontaniczna, bo okazała się dodatkowym punktem zwiedzania pod koniec wyjazdu. Niemniej jednak – w żaden sposób nie żałuję, że znalazł się na mojej turystycznej drodze. Wręcz przeciwnie, jeszcze nigdy nie spotkał mnie taki majstersztyk, jeśli chodzi o sztukę. Vigelandsparken jest wśród turystów popularnie określany jako „Park Golasów”. No cóż… lepszego określenia sobie nie wyobrażam. W parku na każdym kroku spotyka się różnego rodzaju postacie, w dziwnych i nietypowych figurach, a cechuje je właśnie kompletna nagość. Choć może wizja takiego miejsca brzmi dziwnie, a nawet zabawnie – przejście się po całym terenie tego parku to niesamowite doświadczenie, szczególnie dla artystów. Wśród tych niezwykłych rzeźb można znaleźć swój znak zodiaku na jednym z posągów, a także zobaczyć „Ludzką Wieżę Babel” – aż 14-metrową kolumnę, złożoną ze 121 ludzkich, splątanych ze sobą ciał.

Goły chłopiec w Vigelandsparken

Ideał dla miłośników skoków narciarskich

Jeśli wystarczy Wam czasu i sił, polecam także miejsce, które wśród Norwegów cieszy się ogromną popularnością – szczególnie ze względu na fakt, że ten skandynawski kraj dosłownie żyje skokami narciarskimi. Skocznia narciarska Hollmenkollen od wielu lat gości sportowców z całego świata, a turyści bardzo często przyjeżdżają tu kibicować swoim reprezentantom. Obiekt sam w sobie robi ogromne wrażenie, szczególnie, jeśli odważycie się wejść na samą jej górę – widok z jej szczytu to niezapomniane doświadczenie. Kilka lat temu wzdłuż skoczni zamontowano tyrolkę – każdy turysta może się poczuć jak skoczek narciarski, zjeżdżając nad tą niesamowitą budowlą. Szczególnie polecam wybrać się na Hollmenkollen w sezonie zimowym, gdy odbywają się tutaj zawody Pucharu Świata.

Panorama na Holmenkollen

Skocznia narciarska Holmenkollen w OsloOslo na weekend – dodatkowe atrakcje

Osobiście uważam, że Oslo skrywa w sobie tyle tajemnic i skarbów, że ciężko mi pominąć choć jeden z nich i nie podzielić się z Wami wiadomościami na ich temat. Poza najpopularniejszymi miejscami, które zrobiły na mnie ogromne wrażenie, chcę także krótko wspomnieć o historii Norwegii, która wiąże się z dwoma kolejnymi. Norwegia, jako jeden z krajów Skandynawii, jest kojarzona z wojownikami tamtejszych regionów – Wikingami. Będąc w Oslo, warto choć trochę zainteresować się jego historią – pobyt na fiordach pozwoli Wam poznać twarz natury, której jeszcze nie znaliście, a Muzeum Wikingów przybliży sylwetki tych historycznych postaci.

Norwegia to kraj, który turystycznie nie jest doceniany na tyle, na ile moim zdaniem być powinien. To miejsce niezwykłe i pełne zaskoczeń, a atrakcje Oslo powinny stanowić wyznacznik dla wielu europejskich miast, jak powinna wyglądać wizytówka kraju.

Jeżeli już jesteś to zostaw komentarz! :)