Wiedeń kojarzyć się może jako europejska stolica kultury i sztuki. Jest to jak najbardziej trafne stwierdzenie. Stolica Austrii została w 2001 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to także jeden z popularniejszych kierunków podróżniczych w Europie – polecany nie tylko przez pasjonatów historii. Rosnąca liczba tanich lotów, połączeń autokarowych oraz zorganizowanych wyjazdów powoduje, że liczba turystów utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. My na zwiedzenie tego urokliwego miasta mieliśmy zaledwie 24 godziny, jednak w kolejnych wpisach postaramy się przybliżyć nasze wrażenia i sugestie.
Jak się dostać do stolicy Austrii?
W naszym przypadku głównym czynnikiem, który zadecydował o podróży do Wiednia były tanie loty, które pozwoliły nam na zrobienie małej objazdówki po Europie, gdzie punktem startowym była właśnie Austria.
Do Wiednia polecamy dostać się korzystając z tanich linii lotniczych RyanAir lub Wizzair. Loty odbywają się z takich miast jak: Gdańsk, Kraków, Warszawa. W naszym przypadku koszt przelotu za osobę wyniósł 39 złotych. Jak widać na zrzucie obok taka cena to nie ewenement, terminów za tę kwotę jest więcej.
Dla tych, którzy nie są przekonani do podróży lotniczej i zastanawiają się jak dojechać do Wiednia korzystając z innych możliwości, polecić możemy tanich przewoźników autokarowych. Przykładem jednego z nich jest Polski Bus (obecnie Flix Bus). Kilka lat temu udało mi się upolować bilet za 2 zł w dwie strony właśnie przez stronę tej firmy. Do dyspozycji jest też na pewno wielu regularnych przewoźników, cena takiego przejazdu będzie wtedy wyższa, gdyż ciężej o promocję czy zniżkę.
Stolica Austrii oddalona jest od Polski zaledwie o kilkaset kilometrów. Dla tych bardziej wygodnych, dobrą opcją może okazać się podróż samochodem. Osoby za wszelką cenę kochające budżetowe przemieszczanie się, poradzić mogą sobie także przy użyciu autostopu. Ostatnim sposobem, który przychodzi mi obecnie do głowy jest podróż z BlaBlaCar. Część naszych rodaków pracuję na stałe w tamtych rejonach i regularnie kursują na tej trasie. Warto sprawdzić ceny na tej trasie, chociażby z ciekawości.
Pogoda w Wiedniu – kiedy jechać?
Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, kiedy najlepiej wyjechać do Wiednia. O każdej porze roku miasto może czymś nas zauroczyć. Pogoda w Wiedniu ze względu na klimat umiarkowany, podobna jest do tej w Polsce.
Najcieplejszy okres to przełom miesięcy kwiecień – wrzesień. Zieleń budzi się wtedy i rośliny zaczynają kwitnąć. Spacer zielonymi labiryntami w ogrodach Belwederu może być wtedy magiczny.
W maju, czerwcu i lipcu w Wiedniu notowanych jest najwięcej opadów o czym my przekonaliśmy się na własnej skórze. Podczas naszego, krótkiego majówkowego pobytu, przez większość czasu towarzyszyło nam zachmurzone niebo i deszcz. Jeżeli planujecie także weekendowy wypad to może dobrym pomysłem będzie odłożenie go na jeden z cieplejszych miesięcy?
Zimą natomiast w Wiedniu możemy pojeździć na wielkim odkrytym lodowisku, czy bliżej okresu Bożonarodzeniowego przejść się po targach świątecznych i wypić grzane wino, co może wynagrodzić nam mroźną aurę. Może to szansa aby odkryć to miasto na nowo? Bardzo prawdopodobne, że i my zagościmy tutaj ponownie aby poznać bliżej Wiedeń zimą.
Jaka waluta obowiązuje w Wiedniu i Austrii?
Oficjalną walutą obowiązującą nie tylko w Wiedniu ale całej Austrii jest Euro (€ EUR). Należy się przygotować na to, że ceny są mocno turystyczne i sporo wyższe niż w Polsce. W większości miejsc można płacić przy użyciu karty płatniczej, są jednak restauracje gdzie będziemy musieli mieć przygotowaną gotówkę. Jeżeli mamy zamiar posługiwać się tylko „plastikiem” dobrze jest zapytać wcześniej czy taki rodzaj płatności jest obsługiwany.
Najpopularniejsze atrakcje i zabytki w Wiedniu
Atrakcji i zabytków w Wiedniu jest cała masa. Na dokładne ich zwiedzenie potrzebnych nam będzie znacznie więcej niż jeden weekend. Sama architektura jest obrazem godnym podziwu, w ślad którego poszły kolejne europejskie miasta.
Wśród listy atrakcji, które możemy zobaczyć w Wiedniu wymienić możemy (kolejność losowa):
- Hofburg
- Katedra św. Szczepana w Wiedniu
- Opera Wiedeńska
- Kunsthistorisches Museum Wien
- Wiener Prater
- Albertina
- Ratusz w Wiedniu
- MuseumsQuartier
- Hundertwasserhaus
- Diabelski młyn
- Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu
- Schönbrunn
- Naschmarkt
- Hiszpańska Szkoła Jazdy
- Wurstelprater
- Austriacka Biblioteka Narodowa
- KunstHausWien
- Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu
- Plac Graben
- Muzeum Leopoldów
- Budynek parlamentu w Wiedniu
- Kościół św. Piotra w Wiedniu
- Budynek Secesji w Wiedniu
- Wiedeński Dom Mozarta
- Stephansplatz
- Imperial Treasury Vienna
- Stadtpark, Vienna
- Krypta Kapucyńska w Wiedniu
- Donauturm
- Innere Stadt
- Haus des Meeres Aqua Terra Zoo
- mumok
- Volksgarten
- Cmentarz Centralny w Wiedniu
- Wiener Musikverein
- Museum of Applied Arts
- Donauinsel
- House of Music
- Burgtheater
- Muzeum Zygmunta Freuda
- Kościół Wotywny w Wiedniu
- Burggarten
- Kolumna morowa w Wiedniu
- Heeresgeschichtliches Museum
- Historic Centre of Vienna
- Kahlenberg
- Palmiarnia
- Donaukanal
- Maria-Theresien-Platz
Tani nocleg we Wiedniu – gdzie go szukać?
O tym, że Wiedeń i tanie noclegi nie idą w parze przekonaliśmy się dosyć boleśnie próbując poszukać czegoś na ostatnią chwilę. Pierwszą noc zmuszeni byliśmy spędzić na lotnisku, kolejną w hostelu, który swoją drogą dużo lepszy niż lotnisko nie był.
Aby zarezerwować tani hotel w Wiedniu należy przede wszystkim pamiętać o tym, aby zrobić to odpowiednio wcześniej. Zostawiając rezerwację na ostatni moment możemy się mocno przejechać.
Jako, że przy szukaniu noclegu korzystaliśmy chyba ze wszystkich możliwych serwisów, najbardziej pomocny okazał się feature od Google – porównywarka Google Hotel Search, która wskazała nocleg tańszy niż na Bookingu czy Trivago.
Jeżeli macie jeszcze zapas czasu do waszego urlopu, zachęcamy już teraz do przejrzenia ofert. Pierwsze kroki skierował bym na serwis Airbnb oraz Booking (najlepiej z telefonu bo zdarza się, że jest taniej).
Jeżeli tak jak my macie przylot bardzo późno (23:30) lub po prostu nie macie hajsu na nocleg, dobrą alternatywą dla drogich noclegów może okazać się spanie na lotnisku bądź couchsurfing.