Coraz więcej słyszymy o ciekawych miejscach w Norwegii, chociaż kraj ten wciąż kojarzy się przede wszystkim z fiordami i sportami zimowymi. Rzeczywiście, w Drammen, do którego chcę dziś zaprosić, znajduje się całoroczne centrum narciarskie. Ale narty w tym rejonie to przede wszystkim biegi narciarskie – w tym impreza rangi Pucharu Świata. Odbywa się ona bez względu na pogodę, organizatorzy mają bowiem możliwość przenieść Puchar Świata w Drammen na stadion Konnerud.

Drammen może być bardzo dobrą alternatywną dla osób, które zdecydują się na krótki i budżetowy wyjazd do Norwegii. Z lotniska bez problemu dojedziemy tutaj nawet autostopem. Nawet jeśli byliście już w tym mieście, warto tam pojechać ponownie, zwłaszcza, że to tylko pół godziny jazdy samochodem od Oslo. Ta południowonorweska miejscowość nad rzeką Drammenselva została w ciągu kilku ostatnich lat odmłodzona, a zwłaszcza tereny nad wodą. Nowe mieszkania w niezwykłych szklanych domach, restauracje, sklepy i promenada to, obok nowego symbolu miasta, mostu Ypsilon, miejsca warte zobaczenia. Sam most warto przejść piechotą, ale tylko wówczas, gdy kapryśna pogoda w Drammen temu sprzyja.

Gmina Drammen nie należy do największych, ale pierwsze wzmianki o porcie w tym miejscu pochodzą już z XI wieku, a ślady działalności człowieka datuje się na okres sprzed 6-7 tysięcy lat. W Drammen spotkamy też rodaków, mieszka ich tu ponad 2000. Polacy w Drammen stanowią około 2 % ludności.

Jakie mogę polecić w Drammen atrakcje? Otóż jest ich całkiem sporo. Dwa szczególnie ciekawe miejsca w okolicy Drammen to wąwóz i spiralny tunel. 

Kjøsterudjuvet czyli kanion w Drammen

Na północ od miasta, w dzikiej okolicy, jest miejsce niezwykłe. Głęboki na 60 metrów wąwóz ma w najwęższym miejscu zaledwie 6 metrów szerokości. Latem, kiedy rzeka nie jest wezbrana, kanionem da się przejść aż do jeziora Gamledammen. Polecam zabrać porządne trekkingowe buty i wodoodporne ubrania – w czasie wycieczki można wspinać się na specjalne konstrukcje przy wodospadach. Na przygodę w wąwozie trzeba sobie zarezerwować co najmniej 1,5 godziny, ale wrażenia są niezapomniane. 

Kanion w Drammen
Zejście do kanionu
Droga w kanionie - Drammen
Droga w kanionie po zejściu na dół

Drammen Spiralen

W Bragernesåsen, na północ od miasta, znajduje się nietypowa atrakcja. Spiralen to tunel drogowy, łączący Drammen ze szczytem wzgórza. Nazwa wzięła się z kształtu: tunel jest skręcony we wnętrzu góry na kształt korkociągu o sześciu zwojach. Ma długość 1650 m, a dojedziemy nim aż do punktu widokowego, gdzie można zostawić samochód i ruszyć  na szlak turystyczny albo po prostu usiąść w kawiarni. Spiralen powstał z okazji 150-lecia miasta, a otwarcia dokonał sam król Olav V. Wjazd autem na szczyt kosztuje 35 koron.

Dla tych bardziej aktywnych proponujemy wejście na górę pieszo. Marsz zajmie wam około 30 minut ale panorama miasta, która roztacza się z góry wynagrodzi wam wszelkie cierpienia.

Wjazd do spiralen w Drammen
Wjazd do spiralnego tunelu prowadzącego na górę
Widok z góry Drammen Spiralen
Widok ze szczytu w ciągu dnia
Spirala w Drammen
Widok ze szczytu spirali w Drammen po zmroku

Kościół Bragernes

Na osi przecinającej główny plac Drammen, Bragernes Torg i most miejski, stoi murowany Bragenernes Kirke. Kościół powstał w 1871 roku i reprezentuje styl neogotycki. Obowiązkowo trzeba przyjrzeć się ołtarzowi, a na nim obrazowi „Zmartwychwstanie” autorstwa Adolpha Tidemanda. Kopie tego dzieła wiszą w wielu kościołach norweskich. Organy w stylu romantycznym zbudował słynny duński organmistrz Carsten Lund. Kościół Bragernes powstał, by zapełnić lukę po innej świątyni, strawionej przez pożar w 1866 roku. 

Kościół Bragernes w Drammen

Co jeszcze zobaczyć w Drammen poza kościołem?

Na pewno Bragernes Torg. Ten największy w Norwegii miejski plac zawdzięcza swój rozmiar pożarowi, który spustoszył miasto w 1866 roku. Aby zapobiec kolejnej katastrofie, podczas odbudowy pozostawiono wiele wolnej przestrzeni między budynkami. W nowoczesnej części miasta mieści się galeria Athene, jedna z największych prywatnych galerii w Norwegii. Poza wystawami odbywają się tam koncerty, premiery książek i seminaria.

Po zwiedzaniu polecam spędzić trochę czasu w kompleksach basenów Drammensbadet. W budynku przypominającym falę, największym aquaparku w Norwegii, poza pływaniem można znaleźć relaks w jednej z saun czy jacuzzi.

Rondo Sfæren w Drammen
Charakterystyczne rondo rondo w kształcie sfery w jednym z tuneli pod Drammen

One Comment

  • SauskiS pisze:

    Uwielbiam Norwegię, przepiękny kraj i ludzie także są sympatyczni jak się pracuje. Najpiękniejsza dla mnie jest tam zawsze przyroda i brak przetłoczenia przez turystów w większości fajnych lokalizacji. Świetna relacja z wyprawy.

Jeżeli już jesteś to zostaw komentarz! :)