Wadi to arabska nazwa dla kanałów, które okresowo (głównie w porze deszczowej) wypełniają się wodą. Jest to charakterystyczny element krajobrazu Jordanii. Kaniony Wadi są nie tylko piękne, ale również ważne dla ekosystemu, gdyż to właśnie one stanowią oazę dla roślin i zwierząt. Wiele Wadi było ważnymi szlakami handlowymi i miejscami osiedlenia się w przeszłości.
Jordania jest krajem, gdzie wadi jest bardzo rozpowszechnione. Wadi są rozmieszczone na całym obszarze Jordanii, od pustyni Wadi Rum po górskie Wadi Mujib. Każde Wadi jest inne, różni się krajobrazem, formacjami skalnymi, a także roślinnością i fauną.
Jednym z najpopularniejszych wadi jest Al-Siq, to ze względu na główną atrakcję do której prowadzi czyli do skarbca w Petrze.
Kolejnym popularnym wadi w Jordanii jest Wadi Mujib, który jest położony w górach. Kanion Wadi Mujib jest znany z pięknych formacji skalnych, rwących rzek i malowniczych krajobrazów. Warto zaznaczyć, że wejście do niego możliwe jest wyłącznie dla osób pełnoletnich. Najprawdopodobniej wynika to z tego, że często poziom wody jest bardzo wysoki, woda rwąca i momentami konieczne jest wspinanie się po linach. Wstęp do Wadi Mujib jest płatny.
Wadi Numeira – darmowy kanion niedaleko Morza Martwego
Darmową alternatywą dla Wadi Mujib, może być kanion Wadi Numeira znajdujący się około 25 km od Morza Martwego. Kanion Wadi Numeira jest także niezwykle malowniczy i unikalny. Z pewnością nie zastaniecie tutaj tłumu turystów. Będąc w Jordanii w styczniu przy kanionie była zaledwie garstka lokalnych osób palących ogniska. Skutkiem ubocznym tego są śmieci, które niestety napotkacie przy wejściu do wadi. Charakterystycznym punktem przy wejściu do Wadi Numeira jest wiszący między dwoma ścianami głaz. Po przejściu pierwszego zakrętu w kanionie nie napotkaliśmy już nikogo, a krajobraz z każdym krokiem stawał się bardziej malowniczy.
Początkowo szliśmy w normalnych butach przeskakując przez strumyk, jednakże szybko konieczna była zmiana obuwia na wodoodporne z uwagi na coraz większą ilość wody. W najgłębszych momentach sięgała ona trochę ponad kostki.
Po kilkunastu minutach marszu kanion się zwęża i idziemy falistą ścieżką. Warto zwrócić uwagę na piękne kolory skał, które zmieniają się wraz z porami dnia i padającym światłem.
W jedną stronę szliśmy około 45 minut, dochodząc do wodospadu. Można było na niego wejść po metalowych schodkach i iść dalej, jednakże nie zdecydowaliśmy się na to z uwagi na zachodzące słońce i ilość kilometrów, które musieliśmy pokonać jeszcze tego dnia.
Przy wyjściu spotkaliśmy już tylko jedną osobę z osiołkiem.
Wadi Numeira – jak dojechać?
Kanion Wadi Numeira znajduje się przy głównej drodze Dead Sea Highway, nieopodoal Morza Martwego. Do samego kanionu można dojechać szutrową drogą, której początek zaznaczyłem na mapie poniżej. My jadąc z lotniska w Ammanie kierowaliśmy się najpierw na Al-Karak, a potem już główną drogą 65 przy której znajduje się Wadi Numeira. Był to przystanek na trasie do Petry, który sumarycznie zajął nam około 2 godzin na przejście kanionu.
Flash flood czyli błyskawiczne powodzie
Flash flood, czyli błyskawiczne powodzie, są szczególnie niebezpieczne w Jordanii, gdzie intensywne opady deszczu mogą prowadzić do gwałtownych wezbrów rzek i potoków. Wadi to jedyne z tych miejsc, gdzie flash flood stanowi poważne zagrożenie. Kanion jest narażony na intensywne opady deszczu, które mogą prowadzić do gwałtownego wezbrania wody, co zwiększa ryzyko zalania i lawin błotnych.
Kilka dni przed naszym przylotem do Ammanu, flash flood miała miejsce w samej Petrze. Warto przed wejściem do Wadi zweryfikować czy dzień lub dwa wcześniej nie było solidnych opadów desczu, które mogłyby stanowić zagrożenie.
Podsumowując
Wadi Numeira to kanion położony w okolicy Morza Martwego. Stanowi bezpłatną i mniej popularną alternatywę dla innych, popularnych wadi w Jordanii. Warto uwzględnić go w Waszych planach jeśli znajdzie się gdzieś po drodze. Nie zapomnijcie zabrać także butów do wody!
Wow, cudowne zdjęcia 🙂