Rovaniemi to fińskie miasteczko położone na północy Laponii, około 800 kilometrów na północ od stolicy Finlandii – Helsinek i kilka kilometrów na południe od koła podbiegunowego. Zamieszkuje je około 60 000 mieszkańców. Jest to też stolica administracyjna Laponii i największe pod względem powierzchni miasto w całej Finlandii. Co roku Rovaniemi odwiedzane jest przez ponad pół miliona turystów. Przed przyjazdem warto zapoznać się z podstawowymi informacjami o mieście, by dobrze zaplanować swój pobyt.

Wioska Świętego Mikołaja w Finlandii – historia

Największą atrakcją Rovaniemi jest bezsprzecznie Wioska Świętego Mikołaja (https://santaclausvillage.info), gdzie można poczuć magię świąt przez cały rok. Jest ona położona około 8 kilometrów od centrum miasta. Przez cały rok odwiedzają ją rzesze turystów. Jednak grudzień, z oczywistych powodów, jest najbardziej popularnym miesiącem odwiedzin.

Wioska Świętego Mikołaja to cały kompleks, w którym oprócz biura Świętego Mikołaja, poczty czy elfiej farmy znajdziemy także całe zaplecze turystyczne, w którego skład wchodzą sklepy z pamiątkami, hotele, restauracje i kawiarenki.

Początkowo za miejsce zamieszkania Świętego Mikołaja uważano wzgórze Korvatunturi. Jego nazwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza Wzgórze-Ucho, co ma związek z nietypowy kształtem wzniesienia, a wielu przywodziło na myśl wielkie ucho wysłuchujące dziecięcych życzeń. Legenda ta stała się bardzo popularna w latach 20. XX wieku za sprawą radiowca Markusa Rautio. Jednak po sowiecko-fińskiej wojnie zimowej, zakończonej w 1940 roku, wraz z nową linią graniczną, teren Korvatunturi znalazł się bardzo blisko terenów rosyjskich. Przeniesiono wtedy miejsce zamieszkania Świętego Mikołaja do Rovaniemi. By uwiarygodnić nową siedzibę Świętego Mikołaja, stara legenda zyskała kontynuację. Mówi się, że Święty Mikołaj, by uchronić mieszkańców Wzgórza-Ucha przed odkryciem ich sekretnej kryjówki, pół wieku temu zaczął wizytować w Rovaniemi, co pozwoliło mu na bliższy kontakt z wieloma przyjaciółmi i dziećmi.

Po zakończeniu II wojny światowej doszczętnie zniszczone Rovaniemi zaczęło swoją powolną odbudowę. Niespodziewanie, w 1950 roku do miasteczka przybyła wdowa po prezydencie Stanów Zjednoczonych, Eleanor Roosevelt. Specjalnie na jej przybycie wybudowano w ciągu tygodnia drewnianą chatkę. Dzięki tej wizycie Rovaniemi zyskało na popularności. Z roku na rok rozbudowywano tutejszą bazę turystyczną, a w latach 80. postanowiono zbudować tu Wioskę Świętego Mikołaja. Chatka Eleanor Roosevelt, która nazywana jest Roosevelt Cottage, znajduje się na terenie wioski i udostępniona jest do zwiedzania.

Miasto Świętego Mikołaja – dojazd z centrum Rovaniemi

Do Wioski możemy dostać się lokalnym autobusem numer 8 lub specjalnym autobusem Świętego Mikołaja (Santa Claus Bus) odjeżdżającymi spod dworca kolejowego. Koszt przejazdu w jedną stronę autobusem miejskim to 3,60 euro za dorosłego lub 4 euro za Santa Claus Bus. Kupując bilet w obie strony możemy liczyć na zniżkę. Autobus miejski poznacie po charakterystycznych reniferach na boku.

Wioska Mikołaja w Rovaniemi – atrakcje

Do wioski wchodzimy oczywiście przez duży budynek z pamiątkami. Znajduje się tam również punkt informacyjny w którym pobrać możemy darmową mapę całej wioski.

Biuro Świętego Mikołaja

W samym centrum Wioski znajduje się Biuro Świętego Mikołaja. Wstęp do budynku i spotkanie z Mikołajem jest bezpłatne. Co ciekawe, biuro otwarte jest codziennie, począwszy od 1992 roku. Na miejscu, w przytulnych wnętrzach, możemy spotkać Świętego Mikołaja, a jego elfy zrobią nam wspólne profesjonalne zdjęcie. Jeśli spróbujemy zrobić zdjęcie samodzielnie zostaniemy grzecznie upomnienie. Ceny za zdjęcie w formacie A4 zaczynają się od 35 euro, natomiast ceny za zdjęcia i film wideo w formie do pobrania online zaczynają się od 50 euro.

Nasza wizyta u Świętego Mikołaja trwała kilka minut, podczas których Mikołaj zaskoczył nas nawet kilkoma zwrotami w naszym ojczystym języku. Warto odwiedzić to miejsce jako jedno z pierwszych w wiosce, gdyż zdarzyć się może, że będziemy stać w kolejce. Jeśli Mikołaj chwilowo ma coś do załatwienia, ustawiany jest znaczek z informacją, że Mikołaj jest na drzemce.

Poczta Świętego Mikołaja

Niedaleko biura Świętego Mikołaja znajduje się budynek Głównej Poczty Świętego Mikołaja. Możemy tam zakupić świąteczne kartki i podarunki. Spotkamy tam pomocne elfy, które zajmują się wysyłaniem świątecznych kartek. Wszystkie listy wysłane z poczty zaopatrzone są w specjalny podbiegunowy znaczek pocztowy. Placówka czynna jest codziennie i działa jak każda normalna poczta, co oznacza, że możemy stamtąd wysłać także zwykłe paczki i listy. Co ciekawe, na adres poczty corocznie przychodzi około pół miliona listów zaadresowanych do Świętego Mikołaja. W specjalnej gablocie zobaczyć możemy przegródki z nazwą każdego kraju. Polska oznaczona jest jako Puola. W przedsionku poczty jest wywieszonych także kilka listów od dzieci – w tym jeden z Polski, a na kredowej tablicy widnieje informacja ile dni pozostało do świąt. Wysyłając listy mamy do dyspozycji dwie skrzynki. W zależności do której z nich wrzucimy list, może on zostać wysłany natychmiast lub przyjść dopiero na święta.

Dom Pani Mikołajowej

W domu Pani Mikołajowej możemy spotkać gospodynię, która z chęcią wda się z nami w pogawędkę, a pomocne elfy zrobią nam pamiątkowe zdjęcie. Dom otwarty jest dla zwiedzających między listopadem a końcem marca. Wstęp do tego obiektu jest płatny.

Restauracja Kotahovi

Nieopodal domu Pani Mikołajowej znajduje się restauracja Kotahovi specjalizująca się w tradycyjnej regionalnej kuchni. Może to być dobra miejscówka na obiad w przerwie od zwiedzania. Budynek restauracji to wspaniały przykład lokalnej architektury. W samym środku znajdziemy otwarte palenisko, a wnętrze ozdobione jest wyrobami lokalnych rękodzielników. Przytulną atmosferę wnętrza restauracji dopełniają przepiękne krajobrazy za oknem. W menu znajdziemy potrawy z łososia, a także mięsa renifera. Ceny mieszczą się w granicy 10-30 euro za posiłek.

Renifery i zaprzęgi

Ośrodek oferuje także kuligi saniami zaprzężonymi w renifery. Do wyboru chętni mają dystans 400 lub 1000 metrów. Latem natomiast można wybrać się na spacer z reniferem. Po przejażdżce odprowadzamy renifera i możemy go nakarmić, pogłaskać i dowiedzieć się ciekawostek na jego temat. My przejażdżki obserwowaliśmy jedynie z odległości i nie polecamy tej atrakcji.

Farma Elfów

Na północnym krańcu Wioski w Kole Podbiegunowym, położona jest Farma Elfów. Znajdziemy tam renifery, alpaki, lamy, owce, kozy, konie, króliki, a nawet pawie. Wstęp na teren farmy kosztuje 15 euro. W cenę wchodzi także możliwość skorzystania z lapońskich szałasów, nazywanych kota i miejsc grillowych, a także wypożyczenie sanek do zjazdu z okolicznych pagórków. Na farmie dostępne są też dodatkowo płatne atrakcje. W ofercie między innymi spacer z reniferem czy alpaką. Za taką przyjemność zapłacimy od 25 euro. Zwiedzanie farmy z elfim przewodnikiem, który opowie nam, jak funkcjonuje farma i jak żyją na niej zwierzęta, kosztuje natomiast 35 euro od osoby. Jeżeli dysponujemy 350 euro, możemy pozwolić sobie na prywatną wizytę. Trwa ona około dwóch godzin. W jej trakcie elfy pokażą nam jak karmić i czesać renifery. Będziemy mogli też skosztować kiełbasek z ogniska i gorącego glöggu, tradycyjnego napoju bożonarodzeniowego.

Husky Park

W Husky Park znajdziemy ponad setkę husky syberyjskich. Są one świetnie wyszkolone i dobrze reagują na kontakt z odwiedzającymi. Park otwarty jest codziennie, a bilety wstępu kosztują 10 euro za osobę dorosłą i 5 euro za dziecko między 4 a 12 rokiem życia. W cenie biletu możemy swobodnie spacerować po terenie parku i robić zdjęcia, wydzielone jest też specjalne miejsce, w którym do woli możemy głaskać i przytulać kosmate zwierzaki. Park oferuje także dodatkowo płatne atrakcje. Zimą można skorzystać z psich zaprzęgów prowadzonych przez kilka husky. Za taką przyjemność zapłacimy od 40 euro za osobę dorosłą i 25 euro za dziecko. W lecie w ofercie są przejażdżki specjalnym powozem zaprzężonym w husky. Koszt przejazdu to 70 euro za dorosłego i 40 euro za dziecko.

Linia bieguna północnego

Przez teren wioski przebiega biała linia wyznaczająca biegun północny. Znajdziemy na niej napisy w kilku językach. Nie jest ona jednak już aktualna. Obecnie, w związku z powolną zmianą kąta nachylenia osi Ziemi obecna linia znajduje się około 2,2 km na północ i przebiega przez teren lotniska Rovaniemi. Koło podbiegunowe przebiegało przez teren Wioski w 1867 roku. Na miejscu można jednak wbić sobie oficjalną pieczątkę dotarcia do koła podbiegunowego i uzyskać oficjalny certyfikat. Dodatkowo w tym miejscu znajduje się charakterystyczny termometr i kamera z której prowadzona jest transmisja na żywo.

Santa Park a Santa Claus Village

Santa Park i Wioska Świętego Mikołaja to dwa różne miejsca. Łączy je jednak ta sama tematyka. Santa Park znajduje się 7 kilometrów od centrum Rovaniemi i dojechać można tu specjalnym autobusem (Santa Claus Bus), który kursuje także do Wioski Świętego Mikołaja. Bilety wstępu na teren parku rozrywki wynoszą 39 euro za osobę dorosłą i 33 euro za dziecko do 12 roku życia poza sezonem. W sezonie trwającym od 1 grudnia do 7 stycznia wstęp kosztuje 42 euro za osobę dorosłą i 36 euro za dziecko.

W Santa Park możemy podziwiać podziemną grotę Świętego Mikołaja, odwiedzić piekarnię Pani Piernikowej i pomóc elfom przygotowywać świąteczne dekoracje w ich warsztacie. Odwiedzić można tu elfią szkołę, drugą pocztę i biuro Świętego Mikołaja, a także uczestniczyć w elfim show. Na terenie parku znajduje się też Magiczny Pociąg, którym podróżować można bez limitu.

My nie korzystaliśmy z atrakcji w Santa Park ale warto wiedzieć, że taki obiekt także istnieje. Obok wejścia do Santa Park znajduje się także 5-gwiazdkowy hotel z panoramą na las – Arctic TreeHouse Hotel. Cena za noc w tym obiekcie rozpoczyna się od około 3000 zł.

Rovaniemi – co jeszcze zobaczyć

Rovaniemi to nie tylko Wioska Świętego Mikołaja i Santa Park. Odnajdą się tutaj między innymi zagorzali fani sportów zimowych i aktywności na łonie natury. W okolicy znajdziemy dobrze przygotowane stoki narciarskie, a także zadbane szlaki do nart biegowych. Wielbiciele sztuki i odkrywania historii także znajdą coś dla siebie.

Plac Lordi (fin. Lordi Aukio)

Plac Lordi położony jest w samym centrum Rovaniemi. Obok znajduje się centrum handlowe Sampokeskus i popularny bulwar. Wcześniej plac nosił nazwę Sampo, jednak po wygranej fińskiego zespołu muzycznego Lordi na Konkursie Piosenki Eurowizji, nazwę przemieniono w czerwcu 2006 roku na Plac Lordi a wszyscy członkowie zespołu zostali honorowymi mieszkańcami Rovaniemi. Możemy tam też podziwiać posąg z odciskami ich dłoni. Zimą plac urzeka świąteczną iluminacją, w lecie natomiast jest to popularne miejsce organizacji imprez masowych.

Centrum Nauki Arktikum

Centrum Nauki Arktikum znajduje się 2 kilometry na północ od dworca kolejowego w Rovaniemi. W kompleksie mieści się Regionalne Muzeum Laponii i Centrum Arktyczne. Wśród wystaw stałych możemy zwiedzać między innymi tą dotyczącą codziennego życia arktycznego czy na temat zachodzących zmian w kręgu polarnym. W skład Arktikum wchodzi także przepiękny ogród dendrologiczny rozpościerający się na siedmiu hektarach nad brzegiem rzeki Ounasjoki. W parku podziwiać możemy wspaniałe okazy drzew przystosowanych do życia w arktycznych warunkach. Latem jest to wspaniałe miejsce na piknik czy kąpiel w rzece i cieszenie się białymi nocami, zimą zaś idealna miejscówka na podziwianie zorzy polarnej.

Dom Kultury Korundi

Dom Kultury Korundi mieści się 700 metrów od dworca kolejowego. W pięknym budynku z czerwonej cegły wybudowanym w 1933 roku, który wcześniej mieścił zajezdnię autobusową, znajduje się obecnie Muzeum Sztuki Rovaniemi, a także Lapońska Orkiestra Kameralna. Jest to idealne miejsce dla wielbicieli sztuki. Można tu podziwiać prace fińskich artystów młodego pokolenia. Po zwiedzaniu warto udać się na lunch do mieszczącej się w budynku restauracji.

Kanion Korouma

Przyjeżdżając do Rovaniemi na dłuższy pobyt warto wybrać się na wycieczkę do Korouma. Jest to długi na 30 kilometrów i głęboki na 130 metrów kanion położony nad rzeką Korojoki półtorej godziny samochodem na południowy wschód od Rovaniemi. Cały obszar kanionu znajduje się na terenie rezerwatu przyrody. Znany jest on przede wszystkim z majestatycznych lodowych wodospadów, które służą za miejsce do lodowej wspinaczki. Inne aktywności na terenie Korouma to wędrówki, jazda na nartach czy obserwowanie dzikich ptaków. Mimo że jest to rezerwat przyrody, dozwolone jest zbieranie owoców leśnych i grzybów, a także łowienie ryb w wyznaczonych miejscach. Na wypad do Korouma warto zarezerwować cały dzień.

Park Przyrody Ranua

Na terenie Parku Przyrody Ranua mieszka około 50 gatunków dzikich zwierząt. Trzymane są one w warunkach jak najbardziej zbliżonych do naturalnego środowiska zwierząt. Wśród mieszkańców znajdziemy: rosomaka, renifera fińskiego, piżmowca syberyjskiego, sarnę europejską, manula stepowego czy cyjona rudego. W zimie możemy skorzystać z atrakcji takich jak łowienie ryb w przeręblu, kulig saniami zaprzężonymi w renifery czy jazda na nartach i oglądanie zorzy polarnej. Przez cały rok możemy zrelaksować się w specjalnej saunie wykorzystującej kosmetyki przygotowane z maliny moroszki. Jest to fantastyczny pomysł na odpoczynek po dniu pełnym wrażeń na śniegu.

Rovaniemi – jak dojechać?

Do Rovaniemi najszybciej można się dostać samolotem. Nie ma jednak bezpośrednich lotów z Polski na lotnisko w Rovaniemi. Konieczna jest przesiadka np. w Helsinkach lub Oslo. Zdecydowanym minusem tego rozwiązania są koszty – jest to najdroższa opcja.

Tańszą alternatywą jest pociąg z Helsinek. Bezpośrednia podróż ze stolicy trwa około 11 godzin i kosztuje około 50 euro za przejazd w 1 stronę.

Najtańszą opcją z której także my korzystaliśmy jest autobus. Jest to rozwiązanie mniej wygodne od pociągu, ale pozwala sporo zaoszczędzić. Korzystaliśmy z przewoźnika FlixBus, gdzie pierwszy bilet na danej trasie kosztuje zaledwie 1 euro. Podróżując w 3 osoby za przejazd w 2 strony zapłaciliśmy około 35 euro/osoba. Autobusy nie mają pełnego obłożenia, dzięki czemu możecie założyć, że na pasażera przypadają 2 miejsca.

W Rovaniemi byliśmy jeden cały dzień, dzięki czemu udało się także zaoszczędzić na noclegu. Jeśli także chcecie skorzystać z tej opcji to do Helsinek z Polski, dostaniecie się bez problemu jedną z niskobudżetowych linii lotniczych.

Jeżeli już jesteś to zostaw komentarz! :)