Przymierzając się do napisania tego artykułu, z góry założyliśmy, że ze względu na jego tytuł, pewnie większość jego czytelników, będą stanowiły osoby, które przyzwyczajone są i z reguły realizują swoje turystyczne podboje, korzystając z usług biur podróży. Często wakacyjny wyjazd jest tym jedynym, na jaki możemy sobie pozwolić w bieżącym roku i dlatego przygotowujemy się do niego długo i solidnie. Chcąc w ten sposób uniknąć niepotrzebnych problemów i niechcianych niemiłych dla nas niespodzianek. Jak zatem wybrać najbardziej odpowiednie dla nas biuro turystyczne?

Na co warto zwrócić uwagę wybierając biuro podróży?

Zróżnicowana oferta oraz wielozadaniowość to cechy, którymi warto się kierować się przy wyborze dobrego biura podróży. Obok nich, biuro takie wyróżnić się może na tle sobie podobnych, gwarancją bezpiecznego wyjazdu i kosztami, które są proporcjonalnie niskie wobec oferty bonusów i czekających turystów atrakcji. Zróżnicowana oferta, to nic innego jak spełnianie przez dane biuro podróży oczekiwań klientów wobec wybranych sposobów spędzania wolnego czasu przy uwzględnieniu ich indywidualnych upodobań. Zanim zdecydujemy się na wyjazd, warto jest zawsze sprawdzić, czy wybrany przez nas organizator należy do grona uczciwych touroperatorów i czy prowadzi legalną działalność (możemy to łatwo sprawdzić wchodząc na stronę Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych). Kolejnym istotnym gwarantem naszego bezpieczeństwa jest to, czy biuro podróży posiada zabezpieczenia finansowe oraz czy informacje o nim widnieją w ewidencji Krajowego Rejestru Długów.

Ranking biur podróży – największe i najlepsze polskie biura podróży

Firmy, które pokrótce opiszę wam poniżej, plasują się najwyżej w rankingach biur podróży w Polsce na koniec 2022 roku. Każda z nich, posiada gwarancje bankowe, gwarancje ubezpieczeniowe na wypadek powrotu klientów do kraju oraz stwarza swoim klientom możliwość skorzystania z indywidualnego ubezpieczenia wybranego wyjazdu. We wszystkich wymienione przeze mnie biurach podróży, możemy także liczyć na zwrot wszelkich wniesionych przez siebie wpłat. Według mnie to najlepsze biura podróży, z których usług warto jest skorzystać mieszkając na stałe w Polsce oraz firmy, którym można zaufać, pod względem wywiązywania się ze wzajemnie powziętych zobowiązań.

Grupa TUI – całe wakacje obsługiwane przez jednego operatora

Grupa TUI jest niemieckim przedsiębiorstwem z siedzibą w Hanowerze, które od 1998 roku zajmuje się organizacją turystyki, wypoczynku i podróży. Jest potęgą w tej branży i skupia w swoich rękach około 1600 biur podróży (w tym TUI Poland), 150 samolotów, 16 statków wycieczkowych, 380 hoteli i kurortów, a płatności kartą na rzecz TUI, przekraczają 5 mln rocznie. Firma, oferuje swoim klientom ubezpieczenia, digital service, wynajem samochodów, pakiet elastyczny oraz wiele innych udogodnień, które mogą wpłynąć na poprawę jakości oraz większe bezpieczeństwo naszego podróżowania. W ofercie biura TUI, znajdziemy pięć podstawowych kategorii wyjazdów, jakimi są last minute, all inclusive, lato 2023, zima, narty oraz city break (krótkie wyjazdy). Korzystając z wyszukiwarki jaka znajduje się na stronie głównej firmy, możemy wybrać odpowiedni dla siebie wyjazd, wykorzystując w tym celu filtry, takiej jak standard od 4 gwiazdek w górę, plaża do 50 m od miejsca pobytu, aquapark, hotele tylko dla dorosłych i ocena od 4 gwiazdek w górę.

Przykładowe oferty – TUI

Wakacje.pl – milion zadowolonych użytkowników

Wakacje.pl, to polska spółka, której misją jest zaspokojenie potrzeb turystycznych jak największej liczby obywateli naszego kraju. Możemy się tego dowiedzieć ze strony domowej firmy. Wakacje.pl stale rozwijają swoje produkty, aby tym samym móc sprostać wciąż zmieniającym się potrzebom wyjazdowym Polaków. Wartości, które poprzez swoje działania marka stara się przestrzegać, to zrozumienie klienta, odpowiedzialność, innowacyjność oraz skuteczność. Przedsiębiorstwo, stanowi grupę przedsiębiorstw, w skład której, obok Wakacje.pl, wchodzą My Travel, Wakacyjny Świat, EasyGo oraz Parklot.pl. Oprócz tego, od 2015 roku, firma jest częścią Wirtualna Polska Holding. W ofercie Wakacje.pl, znajdziemy takie turystyczne atrakcje jak usługę Last Minute, promocje %, wczasy All Inclusive, płatności odroczone i raty, wycieczki fakultatywne, ubezpieczenie i wakacje zimą.

Przykładowe oferty – Wakacje.pl

Dodatkowo, możemy się zapoznać z proponowaną przez Itaka nowością, jaką są wakacje Viva!, czyli wyjazdy skoncentrowane na takich wartościach jak dobry i tani hotel, wakacyjny luz dla singli w ofercie adults only, wspaniałe i pełne tolerancji wakacje LGBT czy indywidualnie zorganizowane podróże dla osób ciekawych świata. To jednak nie koniec, ponieważ firma stanęła na drodze rozwoju i podnoszenia swoich kwalifikacji w kierunku organizacji wyjazdów przeznaczonych dla osób aktywnych, wycieczek fakultatywnych, wyjazdów grupowych, krótkich urlopów, workation (wakacje dla osób pracujących zdalnie) i itakarma (grupowe wakacje dla osób dorosłych). Przeglądając stronę domową Itaka, można odnieść wrażenie, że każdy z nas bez problemu znajdzie na niej wakacje, które będą mu idealnie pasowały. Wydaje się, że ta istniejąca na polskim rynku od ponad 30 lat firma, włożyła spory wysiłek w to, by na dziś dzień, mieć w swoim gronie ponad 9 mln zadowolonych z jej usług klientów.

Numer 1 w naszym kraju – Itaka. Polska marka z polskim kapitałem.

Itaka, jest jednym z największych biur podróży w Polsce, które założone zostało w 1989 roku. Firma, zajmuje się organizacją wczasów i wycieczek objazdowych do ponad 100 krajów na całym świecie. Itaka, należy do Polskiej Izby Turystyki, a jej główna siedziba, znajduje się w Opolu. Na stronie domowej firmy, znajdziemy łatwą w obsłudze wyszukiwarkę, która uwzględnia podany jej przez nas termin wyjazdu, miejsce, do którego zamierzamy się wybrać oraz liczbę osób. Firma, postarała się także o to, by na jej stronie cała oferta była posegregowana w odpowiednich i zrozumiałych dla klientów kategoriach, takich jak egzotyka, narty, wycieczki objazdowe, wakacje z dziećmi, lato 2023 oraz nasze kierunki. Na stronie, możemy ocenić miejsca, do których się już wybraliśmy oraz te wycieczki, które uważamy za godne polecenia innym osobom.

Dodatkowo, możemy się zapoznać z proponowaną przez Itaka nowością, jaką są wakacje Viva!, czyli wyjazdy skoncentrowane na takich wartościach jak dobry i tani hotel, wakacyjny luz dla singli w ofercie adults only, wspaniałe i pełne tolerancji wakacje LGBT czy indywidualnie zorganizowane podróże dla osób ciekawych świata. To jednak nie koniec, ponieważ firma stanęła na drodze rozwoju i podnoszenia swoich kwalifikacji w kierunku organizacji wyjazdów przeznaczonych dla osób aktywnych, wycieczek fakultatywnych, wyjazdów grupowych, krótkich urlopów, workation (wakacje dla osób pracujących zdalnie) i itakarma (grupowe wakacje dla osób dorosłych). Przeglądając stronę domową Itaka, można odnieść wrażenie, że każdy z nas bez problemu znajdzie na niej wakacje, które będą mu idealnie pasowały. Wydaje się, że ta istniejąca na polskim rynku od ponad 30 lat firma, włożyła spory wysiłek w to, by na dziś dzień, mieć w swoim gronie ponad 9 mln zadowolonych z jej usług klientów.

Rainbow – numer 2 wśród polskich touroperatorów

Rainbow należy do touroperatorów, czyli firm, które tworzą oraz promują swój własny produkt turystyczny, mający postać gotowego pakietu usług. Przedsiębiorstwo, zajmuje się również od 1990 roku, organizacją imprez turystycznych. Dodatkowo, marka specjalizuje się w sprzedaży imprez turystycznych innych touroperatorów, biletów lotniczych, autokarowych i promowych. Służące jej do tego celu narzędzia, to rozbudowana sieć agencyjna, własne biura obsługi klienta, a także niezależne biura call center. Rainbow jest polską spółką, a swoją główną siedzibę ma w Łodzi. Od 32 lat, zajmuje się organizacją turystyki, która na dzień dzisiejszy osiągnęła liczbę 1900 zrealizowanych projektów. Z analiz firmy wynika, że z jej usług zadowolonych jest co najmniej 245 tys. klientów. Jak dowiemy się ze strony domowej Rainbow, firma ze szczególną starannością dba o zgodność jej oferty z tym, w jaki sposób zostanie ona zrealizowana. Przedsiębiorstwo jest członkiem Polskiej Izby Turystyki i od 2010 roku, bierze udział w programie Rzetelna Firma. Na rzecz wiarygodności Rainbow, może świadczyć upublicznianie przez nią wielu istotnych informacji, jakimi są wyniki finansowe czy poddawanie się wymogom organizacyjno-prawnym GPW.

Pozostałe biura podróży działające w Polsce

W naszym rankingu najlepszych biur podróży w Polsce nie może zabraknąć takich firm jak: Ecco Travel, Coral Travel, Exim Tours oraz Grecos Holiday. Należą oni także do jednych z największych turoperatorów w Polsce i obsługują dużą liczbę klientów każdego roku.

Opinie o biurach podróży w Polsce

Pozytywne opinie turystów – klientów biur podróży, są często wyrażone w kilku słowach, które towarzyszą zwykle naszemu zadowoleniu z jakim wiązał się naprawdę udany wyjazd.  Bardziej rozbudowane treści, jakie spotkamy przeglądając Internet, to najczęściej opinie osób, które z wyjazdu z danym biurem podróży, zadowolone nie są. Oczywiście mam tu na myśli, jedynie ilość treści z jaką możemy się spotkać na forach czy stronach portali społecznościowych.

Negatywnych opinii zwykle jest więcej, ponieważ są one efektem naszego oburzenia, wynikiem negatywnych emocji oraz problemów z jakimi musieliśmy mieć do czynienia z powodu zaniedbań ze strony firm organizujących nasz wyjazd wypoczynkowy. Gdy spotykamy się z tego rodzaju kłopotami, zwykle czujemy się oszukani i wówczas jesteśmy bardziej skorzy do tego, by móc publicznie podzielić się swoimi wrażeniami z innymi osobami. Tak to już jest, co z resztą jakiś czas temu udowodniły badania naukowe prowadzone w tym właśnie kierunku.

Nie oznacza, to jednak wcale, że powinniśmy zacząć nagle ignorować opinie innych osób, dotyczące poszczególnych biur podróży. Raczej odwrotnie, ponieważ opinie te mogą stanowić dla nas rodzaj ostrzeżenia oraz zasygnalizować nam to, na co powinniśmy zwrócić baczniejszą uwagę wybierając organizatora naszego, wymarzonego urlopu.

Wyjazd z biurem podróży czy samemu? 

Na to pytanie istnieje kilka odpowiedzi, ponieważ dla każdego z nas, ze względu na przyzwyczajenia, preferencje, upodobania oraz gust, co innego może okazać się dobre i w odpowiedni sposób zaspokajające nasze potrzeby. Dziś, wybierając się na wycieczkę zorganizowaną przez biuro podróży, nie jesteśmy skazani na ofertę, która nie do końca nam się podoba i gdyby nie jej określone atuty, to w ogóle byśmy się na nią nie zdecydowali.

Świadczyć mogą o tym oferty dla singli, specjalne wyjazdy dla osób dorosłych czy te wycieczki, których grupę docelową stanowią osoby o określonych z góry wymaganiach. Coraz więcej firm w branży turystycznej, stara się sprostać wyzwaniom jakie przyniósł ze sobą czas intensywnego rozwoju technologii i zmieniający się trybu życia społecznego. Stąd organizowane przez nie wakacje, stają się coraz bardziej sprecyzowane oraz ukierunkowane na osiągnięcie konkretnego celu.

Dziś wyjazd indywidualny możemy równie dobrze zorganizować korzystając z usług biura podróży, które za odpowiednią cenę, jest w stanie zrealizować każdy z naszych warunków. Dlatego też, to właśnie koszt nadal przemawia w tej sytuacji za wyjazdami organizowanymi na własną rękę. Być może biuro podróży, jest w stanie dostarczyć nam tego wszystkiego, czego byśmy chcieli doświadczyć w czasie swoich wakacji, jednak cena tych usług, jest znacznie wyższa niż ta, którą poniesiemy organizując je samodzielnie. Oczywiście, nie zawsze tak jest i stąd warto jest, abyście odwiedzali strony firm wymienionych w tym wpisie i choćby co jakiś czas śledzili pojawiające się na nich zmiany i nowe oferty usług.

One Comment

  • Patryk pisze:

    Ja jakiś czas temu połowicznie korzystałem z oferty biura podróży. Udało mi się kupić lot czarterowy last minute realizowany przez Enter Air. To też fajna opcja warta rozważenia. Za loty do Turcji płaciłem około 300 zł kupując je 4 dni wcześniej.

Jeżeli już jesteś to zostaw komentarz! :)