Hurghada jest jednym z najpopularniejszych, turystycznych miast na terenie Egiptu. To właśnie tutaj znajdują się liczne kurorty wypoczynkowe oferujące wakacje All Inclusive. Miasto leży nad Morzem Czerwonym, nie ma tutaj jednak dużych raf koralowych.

Do Hurghady trafiliśmy jak typowi turyści, kupując wycieczkę z biurem podróży TUI. Głównym celem tego wyjazdu był wypoczynek, dlatego wyjątkowo zdecydowaliśmy się na zorganizowany wyjazd. Oferta na tydzień w lipcu kosztował nas 2.000 zł. Po niespełna 5 godzinnym locie z Katowic trafiliśmy na miejsce.

Hurghada – zakup wizy do Egiptu

Po przylocie musieliśmy zakupić wizę, która kosztowała 25 dolarów od osoby. Nie kupujcie wizy u przedstawicieli biur podróży tylko w okienkach przypominających kantor po prawej stronie (z widoczną ceną na szybie). Już na samym lotnisku do ceny wizy u przedstawicieli biura doliczana była prowizja w wysokości 1-2$.

Hurghada – co warto zobaczyć?

Podczas naszego pobytu postanowiliśmy zwiedzić najważniejsze atrakcje tego miasta i chcielibyśmy je przedstawić w tym wpisie.

El Dahar – dzielnica handlowa Hurghady

Miejsce to z całą pewnością okaże się rajem dla wszystkich tych, którzy lubią robić zakupy, gdyż można tu kupić dosłownie wszystko. Bazar ten znajduje się na północy miasta, w najstarszej jego części. W trakcie spaceru wąskimi uliczkami będziecie mogli kupić tutejsze warzywa, owoce, a także przyprawy, jak np. szafran, czy hibiskus który tu okazuje się być naprawdę tani. Pamiątki, ubrania, dywany czy biżuteria to kolejne pozycje na tej długiej liście.  Wtedy mamy pewność, że nie przepłacimy.

El Dahar Hurghada
El Dahar Hurghada
El Dahar Hurghada

Kościół koptyjski

Koptowie należą do jednych z najstarszych wspólnot chrześcijańskich, jakie znajdują się na Bliskim Wschodzie. W Hurghadzie nie znajdziemy największego ich skupiska, ale wyznawców tego odłamu wiary żyje w mieście całkiem sporo i mają tu oni swoją świątynię. Dla nas, Polaków, patrzenie na malowidła czy obrazy podobne do tych, które znajdziemy u siebie w kościołach, w obcym kraju może być nieco dziwne – w dodatku, że wszystkie z nich opisane są po arabsku.

Mimo to, ta część Egiptu jest integralna wobec reszty – w tym miejscu jest starsza, niż część wyznająca islam. Ciekawostką może okazać się fakt, iż spora część koptyjskich chrześcijan posiada wytatuowany mały krzyżyk na dłoni lub też nadgarstku, w miejscu między palcem wskazującym a kciukiem. Jest on po to, by pokazywać ich przynależność religijną. 

Meczet El Mina

Meczet El Mina można podziwiać od 2012 roku, gdyż to właśnie wtedy został oddany do użytku. Znajduje się on niedaleko Nowej Mariny oraz targu rybnego. Tą nową, ogromną i pięknie zdobioną budowlę możecie zobaczyć z daleka, za sprawą jej wysokich i strzelistych minaretów. Kopuła świątyni ma aż 25 metrów! Meczet ten można oglądać z zewnątrz, a także i zwiedzać od wewnątrz. Otwarty jest dla zwiedzających poza godzinami modlitwy.  

Jednak zanim wejdziemy do środka, należy pamiętać o odpowiednim ubiorze – w końcu jest to miejsce kultu islamu, więc obowiązują tam jego prawa.

W przypadku kobiet: musisz mieć zakryte ramiona, plecy, dekolt, a także nogi. Mężczyźni zaś muszą mieć długie spodnie. Dodatkowo, co tyczy się i pań, i panów, przed wejściem do meczetu trzeba zdjąć buty. Mimo to meczet bardziej zachwyca od zewnątrz niż sam jego środek.

Targ rybny w Hurghadzie

Jak już wcześniej wspominaliśmy, targ rybny znajduje się nieopodal meczetu El Mina, dlatego też po odwiedzeniu świątyni warto się tam przejść. Z całą pewnością jest to miejsce dla fanów ryb a także owoców morza. W powietrzu czuć tu specyficzny zapach a chmara polujących kotów na resztki ryb plącze się pod nogami. Jednak możesz zakupić tu różne pyszności czy nie występujące w Polsce gatunki ryb.

Nowa Marina (Port) – miejsce idealne na wieczorny spacer

Najlepsze miejsca w całej Hurghadzie znajdziesz w jej reprezentacyjnej dzielnicy Sakala. Tutaj, w pobliżu Sheratona, przespaceruj się piękną, wysadzaną palmami promenadą, która biegnie wzdłuż brzegu. Znajduję się tu również wiele zacumowanych jachtów. W pobliżu koniecznie udaj się do Nowej Mariny. 

Odpocznij od zgiełku miasta na podwórku jednej z lokalnych kawiarni lub zjedz posiłek w restauracji serwującej lokalne specjały, takie jak świeże owoce morza, makaron tahina lub sezamowy lub kushari – jedna z najpopularniejszych potraw egipskich, składający się z ryżu i makaronu, soczewicy i pomidorów. Choć my jednak preferujemy mniej oblegane miejsca zatem też polecamy zakupić na bocznej ulicy sok z mango lub trzciny cukrowej a następnie wypić sobie na ławeczce przy zachodzącym słońcu. Warto wieczorem wybrać się na bulwary Nowej Mariny, by podziwiać maszty statków i jachtów z całego świata oraz lśniące ostatnimi promieniami Morze Czerwone. Marina jest również miejscem wielu imprez muzycznych i folklorystycznych. 

Wielkie Akwarium

Miejsce to zachwyci młodych i starszych, zwłaszcza tych, którzy nie mieli okazji spróbować nurkowania w Morzu Czerwonym. Najnowocześniejsze Wielkie Akwarium Hurghada zostało otwarte w 2015 roku i cieszy się niesłabnącą popularnością, odkąd stało się jednym z największych kompleksów na całym kontynencie.

Eksponaty podzielone są na kilka stref: będzie mini-zoo, w którym przebywają uratowane zwierzęta z całego Egiptu, wystawa szczątków kopalnych zwierząt, akwarium, olbrzymie ekspozycje zwierząt słodkowodnych i morskich oraz sztuczny las deszczowy. Spacer po rozległym podwodnym tunelu z kolorowymi rybkami przelatującymi nad twoją głową z pewnością zrobi na tobie szczególne wrażenie. Akwarium jest domem dla ponad 1200 gatunków zwierząt, w tym wielu gatunków rekinów, żółwi morskich i płaszczek.  

Wizyta w Wielkim Akwarium będzie okazją do zapoznania się z fauną i florą Morza Czerwonego, a to wszystko bez zmoczenia stóp! Ośrodek ten oferuje również atrakcję dla prawdziwych poszukiwaczy adrenaliny: nurkowanie z rekinami, płaszczkami i żółwiami! Jednak tę zabawę należy rezerwować z wyprzedzeniem, więc nie zapomnij o niej na dzień przed wizytą w akwarium.

Hurghada – transport

Najpopularniejszym lokalnym środkiem transportu w Hurghadzie są minibusy mieszczące około 12-15 pasażerów. Kursują bez konkretnego rozkładu jazdy w różnych kierunkach. Aby je zatrzymać musimy pomachać ręką i dopytać kierowcy czy jedzie w danym kierunku. Opłata za przejazd to najczęściej około 2-3 funtów egipskich w zależności od długości trasy. Warto dać odliczoną kwotę i zobaczyć reakcję kierowcy. Nie zdziwcie się, że w środku pojazdu będziecie siedzieć ściśnięci bez zapiętych pasów, a jeśli ktoś was zapuka w plecy, to będzie prośba aby podać pieniądze za bilet kierowcy.

Hurghada – dodatkowe informacje

  • Warto przed wylotem zakupić maskę do snurkowania. Przy hotelach są fragmenty raf koralowych, dzięki czemu można podziwiać wiele gatunków ryb oraz jeżowce. Przyda się ona także jeśli wybierzecie się na jedną z pobliskich wysp Orange Bay lub Paradise.
  • Hurghada jest bardzo turystycznym miejscem i dużo miejscowych osób z tego żyje. Warto się mentalnie przygotować na to, że podczas spacerów co rusz będziecie zaczepiani i zachęcani do zajrzenia wewnątrz lokalnych sklepików i straganów.
  • Warto wypłacić trochę funtów egipskich z bankomatu, korzystając z nich ceny mogą okazać się nieco niższe. Jeśli płacimy w dolarach lub euro to miejscowi i tak te pieniądze później rozmieniają. W naszym przypadku bardziej opłacało się wypłacić pieniądze z bankomatu (Revolut), niż wymieniać je w kantorze.

Jeżeli już jesteś to zostaw komentarz! :)