Jedna z rzeczy ściśle związanych z podróżą to na pewno nocleg. To gdzie chcemy się zatrzymać na noc, zależy w dużej mierze od celu naszego wyjazdu. Jeżeli za priorytet podróży obierzemy wypoczynek to nie będziemy targać namiotu i zamartwiać się o pogodę oraz o to gdzie się rozbić. W tym artykule chciałbym przedstawić Wam kilka możliwości z których ja korzystam.

1. CouchSurfing

Strona którą z pewnością zna większość backpackerów. Po stworzeniu profilu możemy zacząć poszukiwania osób które mogą chcieć nas przenocować. Do wybranych użytkowników powinnyśmy wysyłać indywidualne zapytania z uzasadnieniem dlaczego to właśnie u nich chcemy zostać na noc. Im bardziej kreatywne zapytanie, tym większa szansa na pozytywną odpowiedź. Nie powinniśmy jednak traktować tego tylko i wyłącznie jako darmowy nocleg. Sam z CouchSurfingu korzystam często, jest to świetna okazja do poznania nowych ludzi i zobaczenia tego co dla przeciętnego „Kowalskiego” jest niemożliwe. Więcej o tym portalu postaram się napisać w osobnym wpisie.

2. Airbnb

Gdy CouchSurfing zawodzi, korzystam z tej strony. Tutaj możecie znaleźć osoby, które wynajmują mieszkania/pokoje w swoich domach. Oferty publikowane są też przez hostele. Często można urwać coś z ceny przy pomocy kodów zniżkowych lub za polecenie innych osób. Gdy byłem w USA, pojawiało się bardzo dużo kodów rabatowych, dzięki czemu noclegi z tego portalu miałem w większości za darmo lub za kilka dolarów. Jeżeli wybieracie się w podróż większą liczbą osób to chyba nie ma lepszej opcji jak wynajęcie całego mieszkania dla siebie przez Airbnb. Ceny często są bardziej atrakcyjne niż w hotelach. Lokalizacja także może być dogodniejsza.

3. Serwisy rezerwacyjne Booking / Hostelworld


Do tych portali sięgam chcąc poszukać hostelu lub „wygodniejszego noclegu”. Polecam wpisać lokalizację i ustawić sortowanie po cenie. Chcąc faktycznie wypocząć można poszukać mniejszych hotelików i pokojów prywatnych. Przed sezonem ceny są dużo niższe. Bardzo często w przypadku tego typu serwisów skorzystać możemy ze zniżek i kuponów rabatowych. Dodatkowo zawsze warto korzystać z aplikacji mobilnych, gdyż ceny potrafią się znacznie różnić.

4. Zapytania bezpośrednie

Gdy mamy wybrany jakiś konkretny obiekt w serwisie typu Booking to możemy spróbować napisać bezpośrednio do niego z zapytaniem o cenę. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że serwisy pośredniczące często biorą około 10-15% kwoty rezerwacji.

5. Spanie pod namiotem

Spadnie pod namiotem nie zawsze jest najwygodniejsze. Ponadto jesteśmy mocno uzależnieni od pogody. W moim przypadku sprawdza się w przypadku podróży autostopem, gdzie ciężko jest przewidzieć każdego dnia miejsce docelowe lub w krajach skandynawskich gdzie nikt nie ma problemu z biwakowaniem na dziko. 

Rozbijając namiot na dziko pamiętajmy aby nie robić tego na widoku, wzbudzając ciekawość innych.

Nocka w namiocie, w drodze do Amsterdamu.
Nocka w namiocie, w drodze do Amsterdamu.

6. Spanie na lotniskach

Na lotniskach nocowałem już wiele razy. Zdarza się, że jesteśmy budzeni przez pracowników lotniska, ale przynajmniej możemy spędzić noc w ciepłym, bezpiecznym miejscu. Na dużych lotniskach warto upatrzeć sobie jakieś dogodne miejsce już wcześniej, bo po zmroku może się okazać, że wszystkie wolne sloty w kątach są już zajęte. W planowaniu naszej nocki na lotnisku może nam pomóc strona https://www.sleepinginairports.net/.

Pamiętajmy, że niektóre lotniska są zamykane na noc!

One Comment

Jeżeli już jesteś to zostaw komentarz! :)